Народные мастера Беларуси

Народныя майстры Беларусі

 

Прозвішча, імя, імя пабацьку атрымальніка статусу “народны майстар” Адрас атрымальніка пасведчання Від народнага дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва № і дата пратакола пасяджэння Экспертнай камісіі па народных мастацкіх рамёствах Заўвагі
1. Агафоненка Таіса Паўлаўна г.Мінск саломапляценне №2 11.12.2003
2. Главацкая Лідзія Рыгораўна г.Мінск саломапляценне №2 11.12.2003
3. Лось Ларыса Мікалаеўна г.Мінск саломапляценне №2 11.12.2003 памерла ў 2021
4. Максімаў Фёдар Лазаравіч г.Віцебск драўляная пластыка №2 11.12.2003 памёр у 2007
5. Тарасюк Мікалай Васільевіч в.Стойлы, Пружанскі раён драўляная пластыка №2 11.12.2003 памёр у 2015
6. Рышкевіч Міхаіл Антонавіч в.Бешанкі, Лідскі раён драўляная пластыка №2 11.12.2003 памёр у 2007
7. Каралько Ніна Міхайлаўна г.Гарадок,

Віцебская вобласць

ткацтва №2 11.12.2003 памерла ў 2016
8. Боўда Юрый Іванавіч г.Бабруйск ганчарства №2 11.12.2003
9. Ганчарова Валянціна Сцяпанаўна г.Добруш саломапляценне №2 11.12.2003 статус не пацверджаны
10. Худзякова Тэрэса Альфонсаўна г.Новалукомль саломапляценне №2 11.12.2003
11. Самойленка Тамара Аляксандраўна г.Гомель лозапляценне №2 11.12.2003
12. Саланінка Ганна Лявонаўна г.Круглае,

Магілёўская вобласць

саломапляценне №2 11.12.2003 памерла ў 2019
13. Крысюк Феафанія Яўстаф’еўна г.Ганцавічы ткацтва №2 11.12.2003 памерла ў 2007
14. Супрунчык Іван Піліпавіч в.Цераблічы, Столінскі раён Драўляная пластыка №3 07.10.2004
15. Васкоўскі Міхаіл Васільевіч г.Мазыр ганчарства №3 07.10.2004 памёр у 2012
16. Якавенка Васіль Мікалаевіч г.Крычаў гліняная пластыка №3 07.10.2004
17. Яўсціхаў Ігар Віктаравіч г.Віцебск апрацоўка скуры №4 27.04.2007
18. Дамянікава Наталля Вітольдаўна г.Магілёў саломапляценне №4 27.04.2007
19. Хадановіч Таццяна Мікалаеўна г.Магілёў саломапляценне №4 27.04.2007 статус не пацверджаны
20. Фяськова Таццяна Міхайлаўна г.Магілёў саломапляценне №4 27.04.2007
21. Багдановіч Тамара Аляксандраўна г.Горкі,

Магілёўская вобласць

лозапляценне №4 27.04.2007
22. Ячмянькоў Мікалай Фёдаравіч г.Магілёў драўляная пластыка №4 27.04.2007 памёр
23. Панцялеева Надзея Ільінічна г.Магілёў саломапляценне №4 27.04.2007
24. Афонькін Станіслаў Мікалаевіч г.Быхаў лозапляценне №4 27.04.2007 памёр у 2015
25. Волкава Марыя Аляксандраўна в.Паставічы, Старадарожскі раён ткацтва №4 27.04.2007
26. Гладкая Валянціна Кузьмінічна в.Праснакі, Капыльскі раён ткацтва №5 17.11.2008
27. Кіеня Валянціна Міхайлаўна в.Семежава, Капыльскі раён ткацтва №5 17.11.2008
28. Міхалькевіч Таццяна Рыгораўна г.Старыя Дарогі ткацтва №5 17.11.2008
29. Стасяловіч Марыя Мікалаеўна в.Сакаўшчына, Валожынскі раён ткацтва паясоў №5 17.11.2008 памерла ў 2015
30. Краўчук Адам Мікалаевіч г.Віцебск лозапляценне №5 17.11.2008
31. Паляшчук Дзмітрый Віктаравіч (статуса пазбаўлены) г.Бабруйск ганчарства №6 26.10.2009 статус не пацверджаны
32. Хоміч Алена Анатольеўна в.Слаўкава, Нясвіжскі раён саломапляценне №6 26.10.2009
33. Грыцук Надзея Анатольеўна в.Пашукі, Камянецкі раён ткацтва №6 26.10.2009
34. Шэлест Арсень Васільевіч в.Гарадная, Столінскі раён ганчарства №6 26.10.2009 памёр у 2010
35. Шэлест Мікалай Якаўлевіч в.Гарадная, Столінскі раён ганчарства №6 26.10.2009 памёр у 2014
36. Басавец Аўрам Мікалаевіч в.Гарадная, Столінскі раён ганчарства №6 26.10.2009
37. Тысевіч Ніна Мікалаеўна в.Аброва, Івацэвіцкі раён ткацтва №6 26.10.2009
38. Валошчык Мікалай Антонавіч г.Белаазёрск, Бярозаўскі раён лозапляценне №6 26.10.2009
39. Кулецкая Марыя Мікалаеўна г.Пружаны роспіс па шкле №6 26.10.2009
40. Чыквін Уладзімір Мікалаевіч г.Кобрын разьба па дрэве №6 26.10.2009
41. Кудзіна Ніна Сцяпанаўна в.Домжарыцы, Лепельскі раён ткацтва №7 04.04.2011
42. Лук’янец Уладзімір Канстанцінавіч г.Браслаў лозапляценне №7 04.04.2011
43. Гіль Тамара Васільеўна в.Талуць, Вілейскі раён ткацтва №7 04.04.2011
44. Кавалік Ніна Іванаўна в.Талуць, Вілейскі раён ткацтва №7 04.04.2011
45. Сасонка Марыя Ксавераўна гп.Івянец, Валожынскі раён ткацтва №7 04.04.2011 памерла
46. Гарашчэня Ніна Яўгенаўна в.Семежава, Капыльскі раён ткацтва №7 04.04.2011 памерла ў 2021
47. Пракаповіч Антон Вікенцьевіч гп.Івянец, Валожынскі раён ганчарства №7 04.04.2011 памёр у 2016
48. Уласік Валянціна Канстанцінаўна г.Стоўбцы пекарская пластыка №7 04.04.2011 памерла ў 2018
49. Чырвонцава Вікторыя Мікітаўна г.Маладзечна аплікацыя саломкай, выцінанка №7 04.04.2011 памерла ў 2014
50. Байкова Вера Васільеўна г.Глыбокае ткацтва №7 04.04.2011
51. Ермаловіч Марыя Вячаславаўна в.Шуняўцы, Глыбоцкі раён саломапляценне №7 04.04.2011
52. Петухова Наталля Аркадзьеўна г.Лепель ткацтва №7 04.04.2011 статус не пацверджаны
53. Кучынская Валянціна Паўлаўна г.Салігорск ткацтва №7 04.04.2011
54. Раманчук Іван Клеафасавіч г.Лагойск ганчарства №7 04.04.2011
55. Белая Таццяна Якаўлеўна г.Крупкі вышыўка №8 16.01.2012 памерла ў 2014
56. Праташчык Аляксандра Аляксееўна г.Старыя Дарогі ткацтва №8 16.01.2012
57. Ільюшчыц Паліна Навумаўна в.Рог, Салігорскі раён ткацтва №8 16.01.2012
58. Казак Ніна Мікалаеўна г.Ганцавічы ткацтва №8 16.01.2012
59. Насановіч Міхаіл Аркадзьевіч г.Любань ганчарства №8 16.01.2012
60. Лямцава Ларыса Мікалаеўна г.Круглае ткацтва №8 16.01.2012
61. Сцепанькова Галіна Анатольеўна в.Пясошня, Горацкі раён лозапляценне №8 16.01.2012
62. Сілкоў Васіль Рыгоравіч г.Гомель Разьба па дрэве №8 16.01.2012
63. Гурэцкая Алена Васільеўна г.Мінск лозапляценне №8 16.01.2012
64. Грышын Ігар Леанідавіч г.Магілёў Разьба па дрэве №8 16.01.2012 статус не пацверджаны
65. Русіян Наталля Анатольеўна г.Магілёў ганчарства №8 16.01.2012 статус не пацверджаны
66. Бабурына Вольга Вячаславаўна г.Мінск выцінанка №9 11.12.2012
67. Скрамблевіч Мар’ян Антонавіч г.Гродна выраб музычных інструментаў №9 11.12.2012
68. Сцепановіч Вольга Уладзіміраўна г.Нясвіж вышыўка №9 11.12.2012 статус не пацверджаны
69. Сівіцкая Галіна Мікалаеўна в.Азярное, Любанскі раён вышыўка №9 11.12.2012
70. Сыцікава Вольга Мікалаеўна г.Магілёў традыцыйная лялька №9 11.12.2012
71. Станкевіч Уладзімір Іванавіч г.Глуск бондарства №9 11.12.2012
72. Дабравольскі Уладзімір Іванавіч г.Крычаў разьба па дрэве №9 11.12.2012 статус не пацверджаны
73. Логвін Васіль Іванаваіч г.Брэст ганчарства №9 11.12.2012
74. Сцепанюк Сцепаніда Аляксееўна в.Дарапеевічы, Маларыцкі раён ткацтва, вышыўка №9 11.12.2012
75. Віннік Ульяна Пятроўна г.Ганцавічы ткацтва, вышыўка №9 11.12.2012
76. Сцепанюк Галіна Міхайлаўна в.Антопаль, Драгічанскі раён ткацтва №10 23.12.2013
77. Белакоз Вера Ігнатаўна в.Гудзевічы, Мастоўскі раён ткацтва №10 23.12.2013
78. Ціханоўскі Уладзімір Аляксандравіч в.Рачэнь, Любанскі раён саломапляценне №10 23.12.2013 памёр у 2020
79. Яскевіч Ірына Васільеўна в.Камуна, Любанскі раён ткацтва №10 23.12.2013
80. Кавалёнак Дамініка Дамінікаўна г.Гродна велікодныя вербы №10 23.12.2013
81. Нікалаевіч Вера Васільеўна в.Семежава, Капыльскі раён ткацтва №10 23.12.2013
82. Мацкевіч Вольга Дзмітрыеўна в.Семежава, Капыльскі раён ткацтва №10 23.12.2013
83. Касарыцкая Юнія Тарасаўна в.Сосны, Любанскі раён вышыўка №10 23.12.2013
84. Адзінец Святлана Віктараўна Любанскі раён ткацтва №10 23.12.2013
85. Кравец Зінаіда Іванаўна в.Семежава, Капыльскі раён ткацтва №10 23.12.2013
86. Адзінец Наталля Рыгораўна Любанскі раён выцінанка №10 23.12.2013
87. Астапеня Марыя Мікалаеўна в.Семежава, Капыльскі раён ткацтва №10 23.12.2013
88. Пенцяк Антаніна Пятроўна г.п.Зэльва ткацтва №10 23.12.2013
89. Рагоўская Ніна Сямёнаўна г.Хоцімск ганчарства №10 23.12.2013
90. Мінкоў Валерый Леанідавіч в.Івакі, Добрушскі раён Разьба па дрэве №11 22.12.2014
91. Лямбовіч Хрысціна Станіславаўна г.Ракаў, Валожынскі раён ткацтва №11 22.12.2014
92. Хацкевіч Іван Еўдакімавіч в.Брылі, Барысаўскі раён лозапляценне №11 22.12.2014
93. Кавалёва Людміла Васільеўна в.Неглюбка, Веткаўскі раён ткацтва №11 22.12.2014
94. Чараповіч Таццяна Міхайлаўна г.Дрыбін,

Магілёўская вобласць

Валянне воўны №11 22.12.2014
95. Арлоў Аляксандр Васільевіч в.Глуша, Бабруйскі раён ганчарства №11 22.12.2014
96. Кукса Міхаіл Міхайлавіч г.Гродна бондарства №11 22.12.2014 памёр у 2020
97. Балёнь Любоў Сцяпанаўна в.Пасынкі, Ваўкавыскі раён ткацтва №11 22.12.2014
98. Мажэйка Марыя Юльянаўна г.Астравец Гродзенская вобласць ткацтва №11 22.12.2014
99. Крыварот Тамара Ігнатаўна в.Любушаны, Бярэзінскі раён ткацтва №11 22.12.2014
100. Бураўцова Галіна Рыгораўна г.Старыя Дарогі ткацтва №11 22.12.2014
101. Раманеня Раіса Аляксандраўна г.Салігорск саломапляценне №12 21.12.2015
102. Зданевіч Таццяна Мікалаеўна г.Бяроза ткацтва №12 21.12.2015
103. Міхна Станіслава Вікенцьеўна в.Пагародна, Воранаўскі раён ткацтва №12 21.12.2015
104. Ярмоцык Наталля Леанідаўна г.Бяроза саломапляценне №12 21.12.2015
105. Савіцкая Валянціна Фёдараўна в.Барсукі, Смалявіцкі раён вышыўка №12 21.12.2015
106. Туркоў Анатоль Савельевіч г.Камянец разьба па дрэве №12 21.12.2015
107. Краўчынская Марыя Іванаўна в.Падбела, Камянецкі раён ткацтва №12 21.12.2015
108. Ляшкоў Мікалай Міхайлавіч в.Жгунь, Гомельскі раён разьба па дрэве №13 26.12.2016 пажыццёва
109. Казлоўскі Валеры Пятровіч г.Гомель манументальная драўляная скульптура №13 26.12.2016 пажыццёва
110. Сарнаўская Марыя Іванаўна г.Акцябрск, Гомельская вобласць ткацтва №13 26.12.2016 5 гадоў
111. Аўчыннікаў Аляксандр Федаравіч г.Гродна выцінанка №13 26.12.2016 пажыццёва
112. Ботвіч Ніна Паўлаўна в.Новы Двор, Свіслацкі раён ткацтва №13 26.12.2016 пажыццёва
113. Гушча Марына Леанідаўна г.Гарадок ,

Віцебская вобласць

ткацтва №13 26.12.2016 5 гадоў
114. Гаравая Людміла Генадзьеўна г.Гарадок ,

Віцебская вобласць

спіральнае пляценне, выцінанка №13 26.12.2016 5 гадоў
115. Сіманковіч Васіль Паўлавіч г.Гарадок,

Віцебская вобласць

лозапляценне, спіральнае пляценне з саломы №13 26.12.2016 5 гадоў
116. Скавырка Святлана Анатольеўна г.Глыбокае,

Віцебская вобласць

роспіс па тканіне (маляваныя дываны) №13 26.12.2016 5 гадоў
117. Осіпаў Яўген Паўлавіч г.Беразіно,

Мінская вобласць

разьба па дрэве №13 26.12.2016 пажыццёва
118. Камандзірчык Юрый Іванавіч п.Нарач,

Мядзельскі раён

манументальная драўляная скульптура №13 26.12.2016 пажыццёва
119. Расолаў Віктар Аляксеевіч г.Гомель разьба па дрэве №13 26.12.2016 5 гадоў
120. Машкевіч Ванда Канстанцінаўна в.Быкоўка,

Шчучынскі раён

ткацтва №14 08.01.2018 пажыццёва
121. Карповіч Марыя Міхайлаўна в.Крупава,

Шчучынскі раён

ткацтва №14 08.01.2018 пажыццёва
122. Сухая Наталля Аляксандраўна г.Мінск выцінанка №14 08.01.2018 5 гадоў
123. Чырвонцава Лізавета Львоўна г.Маладзечна выцінанка №14 08.01.2018 5 гадоў
124. Рэут Вольга Леанідаўна г.Сянно,

Віцебская вобласць

саломапляценне №14 08.01.2018 5 гадоў
125. МіснікаваТаццяна Ўладзіміраўна г.Гарадок, Віцебская вобласць (Нар. у а.г.Карма Гомельскай вобласці) вышыўка №14 08.01.2018 5 гадоў
126. Мікульчык Яніна Паўлаўна г.Крупкі ,

Мінская вобласць

ткацтва №14 08.01.2018 пажыццёва
127. Пратасеня Мікалай Аляксеевіч г.Салігорск, Гомельская вобласць Гліняныя цацкі №14 08.01.2018 пажыццёва
128. Хізанейшвілі Ірына Вітальеўна г.Горкі

, Магілёўская вобласць

саломапляценне №14 08.01.2018 3 гады
129. Зушчык Алена Іванаўна г.Горкі,

Магілёўская вобласць

саломапляценне №14 08.01.2018 3 гады
130. Кухціна Ірына Генадзьеўна г.Быхаў,

Магілёўская вобласць

саломапляценне №14 08.01.2018 5 гадоў
131. Аўсяннікава Ала Аляксандраўна г.Мінск саломапляценне №14 08.01.2018 3 гады
132. Волкава Таццяна Мікалаеўна в.Семежава,

Капыльскі раён

ткацтва на ручных i ткацкiх станках №15 13.12.2018 5 гадоў
133. Русаковіч Марыя Міхайлаўна в.Рухава, Старадарожскі раён аплікацыя саламкай №15 13.12.2018 пажыццёва
134. Вакульчык Марына Ўладзіміраўна Любанскі раён дэкараванне велікодных яек №15 13.12.2018 пажыццёва
135. Мяцельскі Андрэй Уладзіміравіч г.Дзяржынск ганчарства №15 13.12.2018 3 гады
136. Шэпялевіч Віталь Леанідавіч в.Ганцавічы ганчарства №15 13.12.2018 5 гадоў
137. Мускі Аляксандр Андрэевіч г.Смаргонь лозапляценне №15 13.12.2018 пажыццёва
138. Муская Людміла Анатольеўна г.Смаргонь лозапляценне №15 13.12.2018 пажыццёва
139. Каўрус Юлія Віктараўна Канатоп,

Нараўлянскі раён

выцінанка №15 13.12.2018 5 гадоў
140. Валькова Раіса Міхайлаўна в.Камуна,

Любанскі раён

папяровая пластыка №15 13.12.2018 пажыццёва
141. Кулецкая Наталля Міхайлаўна в.Дубітава,

Івацэвіцкі раён

выцінанка №16 13.01 2020 5 гадоў
142. Станіслаўчык Тамара Іванаўна Акцябрьскі, Гомельская вобласць ткацтва на ручных i ткацкiх станках №16 13.01 2020 5 гадоў
143. Барцэвіч Алена Адольфаўна в.Плябанаўцы, Бераставіцкі раён ткацтва на ручных i ткацкiх станках №16 13.01 2020 пажыццёва
144. Барынь Наталля Аркадзьеўна в.Квасынічы,

Слуцкі раён

ткацтва на ручных i ткацкiх станках №16 13.01 2020 5 гадоў
145. Шаліма Алена Іванаўна г.Мінск выцінанка №16 13.01 2020 пажыццёва
146. Кажанеўская Марыя Ўладзіславаўна в.Плябанаўцы, Бераставіцкі раён ткацтва на ручных i ткацкiх станках №16 13.01 2020 пажыццёва
147. Валковіч-Борыс Людміла Мікалаеўна Г.Маладзечна выцінанка №16 13.01 2020 5 гадоў
148. Размысловіч Таццяна Фёдараўна г.Лепель,

Віцебская вобласць

ткацтва на ручных i ткацкiх станках №16 13.01 2020 5 гадоў
149. Залатуха Святлана Мікалаеўна г.Лепель,

Віцебская вобласць

ткацтва на ручных i ткацкiх станках №16 13.01 2020 5 гадоў
150. Клімко Наталля Аляксандраўна г.Навагрудак выцінанка №17 26.01.2021 пажыццёва
151. Рымдзёнак Сяргей Леанідавіч в.Германавічы, Шаркаўшчынскі раён ганчарства №17 26.01.2021 пажыццёва
152. Васілеўская Алена Уладзіміраўна в.Гурнаўшчына,

Клецкі раён

ткацтва на ручных i ткацкiх станках №17 26.01.2021 пажыццёва
153. Іванейчык Аляксандр Віктаравіч а.г. Заастравечча (в.Морач), Клецкі раён разьба па дрэве №17 26.01.2021 5 гадоў
154. Квашко Вольга Яўгенаўна г. Сянно ,

Віцебская вобласць

выраб народных касцюмаў №17 26.01.2021 5 гадоў
155. Бярнадская Наталля Мікалаеўна г.Крычаў,

Магілёўская вобласць

выцінанка №17 26.01.2021 5 гадоў
156. Кавалёва Таццяна Іванаўна г.п.Хоцімск, Магілёўская вобласць ткацтва на ручных i ткацкiх станках №17 26.01.2021 5 гадоў
157. Краўчук Валянціна Іванаўна г.Гродна саломапляценне №18 28.12.2021 пажыццёва
158. Гатоўчыц Валянціна Іванаўна в.Дарапеевічы, Маларыцкі раён ткацтва на ручных i ткацкiх станках №18 28.12.2021 5 гадоў
159. Кацуба Алена Іванаўна а.г.Дзятлавічы, Лунінецкі раён ткацтва на ручных i ткацкiх станках, вышыўка ручная №18 28.12.2021 пажыццёва
160. Капліч Алена Васільеўна в.Лутавень,

Лунінецкі раён

вышыўка ручная №18 28.12.2021 пажыццёва
161. Даніловіч Алена Сямёнаўна а.г.Дзятлавічы, Лунінецкі раён ткацтва на ручных i ткацкiх станках, ткацтва, пляценне, вiццё паясоў, вышыўка ручная №18 28.12.2021 пажыццёва
162. Струнец Валянціна Мікалаеўна г.Маларыта,

Брэсцкая вобласць

ткацтва на ручных i ткацкiх станках №18 28.12.2021 пажыццёва
163. Янушчык Ніна Лукінічна а.г.Бездзеж, Драгічынскі раён ткацтва на ручных i ткацкiх станках №18 28.12.2021 пажыццёва
164. Гарбачоў Віктар Іванавіч г.Докшыцы,

Віцебская вобласць

разьба па дрэве №18 28.12.2021 5 гадоў
165. Рудніцкая Галіна Рэмаўна г.Мінск вышыўка ручная №18 28.12.2021 пажыццёва
166. Яскевіч Васіль Дзмітрыевіч в.Камуна,

Любанскі раён

пляценне i вырабы з раслiнных матэрыялаў мясцовага паходжання №18 28.12.2021 пажыццёва
167. Стрэльчанка Мікалай Фёдаравіч г.Лагойск,

Мінская вобласць

ганчарства №18 28.12.2021 пажыццёва
168. Яшчанка Любоў Міхайлаўна г.Крычаў, Магілёўская вобласць выраб глінянай цацкі №18 28.12.2021 пажыццёва
169. Забаўская Ірына Пятроўна а.г.Вяззе,

Асіповіцкі раён

вышыўка ручная №18 28.12.2021 пажыццёва
170. Пілецкая Вольга Аляксандраўна г.Клецк,

Мінская вобласць

роспiс па тканiне, шкле №18 28.12.2021 пажыццёва
171. Паўлава Жанна Мікалаеўна г.Старыя Дарогі, Мінская вобласць ткацтва на ручных i ткацкiх станках №18 28.12.2021 пажыццёва
172. Коваль Ірына Міхайлаўна г.Жабінка,

Брэсцкая вобласць

саломапляценне №18 28.12.2021 5 гадоў
173. Жолах Валянціна Арсеньеўна в.Магдалін,

Кобрынскі раён

саломапляценне №18 28.12.2021 5 гадоў
174.
175. Ільюшкіна Жанна Ўладзіміраўна г.п.Лёзна, Віцебская вобласць роспiс па тканiне №18 28.12.2021 5 гадоў
176. Петух Таццяна Мікалаеўна г.Паставы,

Віцебская вобласць

саломапляценне, выцінанка №18 28.12.2021 5 гадоў
177. Рымдзёнак Ганна Міхайлаўна г.п.Шаркаўшчына, Віцебская вобласць ткацтва на ручных i ткацкiх станках №18 28.12.2021 5 гадоў
178. Аўчыннікава Алеся Іванаўна г.п.Бешанковічы, Віцебская вобласць роспiс па тканiне, шкле, выраб глiнянай цацкi №18 28.12.2021 5 гадоў
179. Гукава Вольга Мікалаеўна г.Паставы,

Віцебская вобласць

роспiс па тканiне №18 28.12.2021 5 гадоў
180. Марціновіч Таццяна Іванаўна г.Докшыцы,

Віцебская вобласць

саломапляценне №18 28.12.2021 5 гадоў
181. Церашкова Ірына Міхайлаўна г.п.Лёзна,

Віцебская вобласць

роспiс па тканiне №18 28.12.2021 5 гадоў
182. Хачкова Вольга Барысаўна г.Мінск пiсанкарства, ручная набойка па тканіне №18 28.12.2021 5 гадоў
183. Ганчарэнка Андрэй Васільевіч г.п.Краснаполле Магілёўскай вобласці разьба па дрэве №18 28.12.2021 5 гадоў
184. Спадар Валянціна Леанідаўна г.Старыя Дарогі, Мінская вобласць ткацтва на ручных i ткацкiх станках, ткацтва, пляценне, вiццё паясоў №18 28.12.2021 5 гадоў